A PROFESSZOR MEGMONDJA
PROF. DR. FREUND TAMÁS BESZÉDE A MAGYAR BOR AKADÉMIÁN
A neves agykutató, a közelmúltban The Brain Prize-zal (Agy-díjjal) kitüntetett Professzor Freund Tamás tizenkét éve tagja a Magyar Tudományos Akadémiának, de kutatói munkássága mellett társadalmi tevékenységéről is ismert.
Évek óta dolgozik a kimagasló minőségű magyar borok nemzetközi megismertetéséért, ennek elismeréseként idén a Borászok Barátja címet is megkapta, valamint felkérést kapott, hogy legyen a Magyar Bor Akadémia tagja. A felkérést elfogadta. Freund Tamás a Magyar Bor Akadémia huszadik születésnapján, és a 2012-es Év Bortermelője jelöltjeinek bemutatkozásán figyelemfelkeltő beszédet tartott a kimagasló magyar bor érdekében. A beszéd teljes terjedelmében itt olvasható:
A MAGYAR BOR AKADÉMIA 20. születésnapjára
avagy, Miért érdemel a BOR akadémiát, és miért fontos az, hogy MAGYAR?
A borkészítés nem egyszerűen a művészetek egyik ága, hanem hidat képez tudomány és művészet között. Ha akadémiája van a tudományoknak, van a művészeteknek (kettő is), akkor éppen a kultúránk e két legjelentősebb szegmensét együttesen megjelenítő borászatnak ne legyen??? A reneszánsz típusú „tudós-művész” elme ma már ritkán tapasztalható működését csodálhatjuk meg a borászatban. A tudós precízitásával megművelt föld terméséből, ugyancsak szigorú, tudományos ellenőrzés mellett alkalmazott technológiák segítségével készült borban megjelenik a borász személyisége, művészi érzéke, érzelemvilágának gazdagsága, hivatásának és nemzeti hagyományainak tisztelete. Mindez jótékonyan kisugárzik a bor fogyasztójára, akire szinte minden érzékszervén keresztül egyszerre fog hatni. Igazi művészi élményhez juttat bennünket ízlelőbimbóinkon és orrnyálkahártyánkon keresztül, mely érzékszerveinket egyesek méltatlanul alábecsülik a festményekben gyönyörködő szemmel, a zenét hallgató füllel szemben. Mintha a szem és a fül lennének csak a művészi élmény közvetítésére egyedül alkalmas kifinomult érzékszerveink.... Pedig a kémiai ingerek detektálása alakult ki először az evolúció során, az íz és az illat a legősibb érzékletek, melyek hatása tudat alatti belső világunkra - éppen ősi eredetük és robusztus agyi kapcsolataik folytán - sokkal intenzívebb, mint a látásé vagy a hallásé. Szinte észrevétlenül változtatják meg hangulatunkat, érzelmeinket, lelkiállapotunkat, függetlenül az alkohol közvetlen hatásától.
Általános tapasztalás, hogy lelkiállapotunk karbantartásán keresztül őrizhetjük meg legjobban testünk egészségét. A bor azonban közvetlenül is hat különböző szerveinkre, és mértékletes fogyasztás esetén ez a hatás rendkívül pozitív. Hosszan lehetne sorolni azokat a tudományos kutatási eredményeket, melyek igazolják a borban található polifenolok, flavonoidok jótékony hatásait. Az egyéni test- és lélekápoláson túl a bor társadalmi-szociális hatásai sem elhanyagolhatóak. Feloldja a politikai vagy világnézeti különbségekből adódó feszültségeket, képes leültetni egy asztalhoz radikálisan másként gondolkodó és érző embereket. A bor így abban is közreműködhet, hogy belső világunk – az emberiség többezer éves kulturális örökségéből táplálkozó erkölcsi-etikai hitvallásunk – közeledjen egymáshoz. Egyetértsünk alapvető emberi értékekben, közös célokban, és bízzunk az együttműködő szellem erejében. Mindezek alapján nyugodtan kijelenthetjük, hogy ez a bor akadémiát érdemel!
De miért fontos, hogy magyar? A borkészítéssel kapcsolatos, és egyéb művészi értékek, értékrend, szakmai szabályrendszer nem általános, abszolút és nemzetközi? Én úgy gondolom, hogy nem nemzetközi (az a proletárdiktatúra volt), hanem nemzetek feletti, hasonlóan a kereszténységhez. Az emberiség közös tudatának, örök értékű alkotásainak világa is nemzetek feletti. Minden nép, nemzet művész-társadalmának természetes törekvése, hogy alkotásai ezt a világot gyarapítsák. Ezt a célt viszont legjobban úgy szolgálhatja, ha saját szülőföldjének hagyományaiban, geográfiai adottságaiban, sőt érzelemvilágában, történelmében gyökerező egyedi karaktert hordoznak alkotásai. Ennek egyszerű, objektív magyarázatát adja a biológiai evolúció több száz millió éves, és az emberi kultúra több ezer éves története. Ugyanis mindennemű társadalmi, kulturális vagy biológiai fejlődés motorja a sokféleség. A biológiai evolúció esetében ismert tény, hogy minél nagyobb a genetikai változatosság egy fajban, annál hatékonyabban lesz képes alkalmazkodni egy változó környezethez. A biodiverzitás csökkenése pedig köztudottan ökológiai katasztrófával fenyegeti egész földünket. A társadalmi/kulturális evolúció esetében a szomszédos kultúrák egymást gazdagító, de önazonosságukat megőrző sokszínűsége biztosítja a folyamatos versengésen keresztül a fejlődést. Milyen élvezettel ízlelgetjük a szomszédos kultúrák egyediségét a művészetek, a gasztronómia, a borászat területén, és gyakran átérezzük, milyen jó is egy ilyen változatos nemzeti kultúrájú Európában élni. De közben ne feledjük, hogy ehhez nekünk is hozzá kell tennünk valamit, ami a sajátunk, ami magyar. Ami miatt esetleg a műértő külföldi turista tágra nyílt szemmel rója a Nemzeti Galéria folyosóit, hiszen az egyedi magyar képzőművészet kincseit nem találja meg Európa vagy a világ híres képtáraiban, pedig oda valónak érzi. A magyar történelmi borvidékek kiváló alkotásait végigkóstolva hasonló okokból a szája marad tátva, és nem érti miért nincsenek ott ezek a borok a világ minden táján a komolyabb vinotékák felső polcain.
A magyar képző- vagy zeneművészet nem attól magyar, mert okvetlenül megjelennek benne népi motívumok, hanem mert történelmünk, érzelemvilágunk, hagyományaink egyedi kontextusában született művekkel szolgálják az emberiség örök értékeinek, alkotásainak világát. Feloldódva a nagy nemzetköziségben erre nem lennénk képesek. A magyar borban is meg kell jelennie történelmi hagyományainknak, érzelemgazdagságunknak, és vissza kell tükröződnie egyedi földrajzi és biológiai adottságainknak. A Magyar Bor Akadémia egyik feladata, hogy ráébressze a társadalom széles rétegeit, és mindenekelőtt a politikai döntéshozókat, hogy a magyar borkultúra támogatása, népszerűsítése nem csak gazdasági érdek, nem csak magyar érdek, hanem egyben magyar kötelesség is az emberiség kultúrkincseinek időtlen tárháza felé. Ez a politikai támogatás alapvetően szükséges ahhoz, hogy a magyar borászat elvégezhesse feladatát: Szólhasson hozzánk, a hazai lelkes fogyasztókhoz, egyedi katartikus élményekkel járuljon hozzá lelki fejlődésünkhöz, és reális nemzeti önértékelésünk visszanyeréséhez. Ugyanakkor szolgálhassa a nemzetek feletti örök értékek világának folyamatos épülését is, többek között olyan alkotásokkal, amelyeket csak mi magyarok tehetünk hozzá az emberiség borkultúrájához.
Budapest, 2012. november 30.
Dr. Freund Tamás